Bulletin

Tuesday 16 February 2016

 
 
Picture of Christelle Lefson
Tuesday 16 February 2016
by Christelle Lefson - Tuesday, 16 February 2016, 11:12 AM
 

16 Feb – Mika’il Dollie

 

TO STUDENT HELP DESK (SHD) at Reception:

Tyler van Rensburg, Seth Wagner, Mohammed Beckett

 

LOST PROPERTY:

Found (fetch from reception/SHD)

There are lots for unmarked lost property, please have a look!

Tablets – Please come and check

 

Missing (please bring to reception/SHD)

EGD Bag – Belonging to Liam Watson

Tablet – with blue cover belonging to Clint Munien

 

TO SEE Mrs NAIDOO:

At the beginning of first break - Thiyagen Marimuthu Grade 11 Information Technology student urgently

 

TO SEE Mr Van WINKEL:

At his office at first break today - Zaakir Ally, Storm Griffith, M Hodkin, Tristan Nicholson, Matthew Williams

 

TO SEE Mr Van NIEKERK:

In his office at the start of first break – Zayd Aploon, Furqan Booley, Keagan Cay, Uzayr Chilwan, Zuhair Edwards, Sameer Isaacs, Jesse Kriel, Clint Munien, Jaydin van Ryneveld, Altaaf Wentzel

 

TO SEE Mr THOMPSON:

At the start of first break at his office today – Connor Allen, Joshua de Reuck, Ryan Francis, Ben Helman, Troy Kotze, Jordan Kruger, Matthew Lambrick, Ra’eez Maidien, Tristan Moore, Taine Newmark, James Thompson, Memphis Wentzel

 

TO SEE Mr MacLEAN:

At the Sports Office at 1st break - CONOR EVANS

 

OPEN DAY - TOUR GUIDES:

Please have a look on Moodle for the information that you will need.

Tuesday tour guides: Please be available on tuckshop steps from 4.30pm. The teacher in charge of your prep school will fetch you from the tuckshop steps. Please see Moodle for the Tuesday tour guide information as well as for the information that you have to capture for each family. Please make sure that you have your tablet with you.

If you made a commitment to be there, you are expected to be there

 

KRONENDAL/LLANDUDNO:

ALL KRONENDAL/LLANDUDNO TOUR GUIDES (NO EXCEPTIONS) TO MEET MR HULL AT 10AM

IN MATRIC QUAD (AT SCHOOL, NO SHOW = DT).

 

SUN VALLEY PRIMARY:

All former SUNVALLEY boys are reminded to meet Mr Murison at 430pm this evening ahead of OPEN DAY Tours.
All names of tour guides are on C33s door (excluding Prefects). You are expected.
Tours take preference over all other duties unless cleared by Mr Murison

 

GRADE 11 PHYSICAL SCIENCES:

The class lists for module 2 is now up on Moodle. 

 

RUGBY BALLS:

If a brand new Gilbert rugby has come into your possession in the last few days, you can return it to Mr Engelbrecht today without prejudice.  Ensure you do it today. 

 

GRADE 12’s :

·         Voter registration deadline is Wednesday 3 p.m.

·         Gap year application deadline: 3 p.m. 22 February.

 

175 CAPS :

Will be on sale in the Foyer at 2nd Break

 

MATRIC DANCE COMMITTEE:
All boys in grade 11, that have their Wynberg pass and their MPL, who wish to be part of the Matric Dance Committee, please meet in B33 (SP) at first break.

 

LORIE:

All Lorie boys who achieved 70% or more average last year, and all Lorie at risk list boys to meet in C33 at 2nd tutor. Compulsory

 

2016 TEXTBOOKS:

The following books have arrived  for the following grades:

Grade 9:

Social Sciences

Grade 10:

History

Accounting

Life Orientation

I.T

Mathematics

Grade 11:

Geography

Grade 12:

History

E.G.D

Mathematics

I.T

If you have not received any of these books, please make an appointment with SP in B33 to collect your textbooks.

 

GRADE 10 LO – TASK 1

I have not received TASK 1 from the following learners.   If the task is not handed to me by the end of the Tuesday Tutorial, blue slips will be issued.

10A  -  Biani,Q; Hartley,T; Johnson,B; Luckan,I; Mbothwe,K; Nombakuse,S; Pearse,J; Simayile,N

10B - Beattie,L; Burrow,L; Ravell,J; Ross,S; Sadien,M; Samuels, R; Slade,C; Sproul, R; Tuffin,K

10C - Agubata,U; Hermanus,C; Kritzinger,J; Marinus,D: Oosthuizen,R; Paleker,R; Saliem,K; Thompson, J; Thompson,M

10D  -  Doidge,M  ;   Mingo,M  ;  Mitchell,J

10E - Adams,D; Alexander, L; Cable,N; Droskie,G; Geldenhuys,D; Halu,I; Hoedemaker,J; Kemp,T; Kriel,J; Mathy,N; Rushovish,N; Schram(Reynolds),A; Verhoog,L

10F - Alexander,JJ ; Helman,B; Jacobs,DM; Makapela,S; Smith,R; Witbooi, K.

 

CHESS TOUR:

All boys going on the Chess tour must meet Mr Moser at the start of SECOND Break today in his office.

 

HOCKEY:

U14 - The list of names is on the door of D23. If you have made it to the second round of trials you must report to the astro on Thursday at 17:00.

U16 - Training for boys NOT in the 16A squad begins on TODAY, 16/02. Report for roll call at 5PM to Hawthornden with your hockey sticks wearing your 175 shirts.

 

U16 Hockey:

Training for boys NOT in the u16A squad begins on Tuesday 16/02.

Report for roll call at 5PM to Hawthornden with your hockey sticks wearing your 175 shirts.

Open Day takes preference over this session. Excuse yourself from Mr W Grobler if you are unable to attend.

 

CRICKET:

Cricket Schedule: Tuesday, 16/02/16

 

1st XI: Match v Dulwich College. Jacques Kallis Oval. 10:00.

2nd XI: Match v Dulwich College. Silverhurst A. 10:00.                                                                                                                                                                                                                      

17A: No training.

3rd XI: Silverhurst A nets. 15:00.

4th XI: Silverhurst A nets. 15:00.

5th XI: Match v South Peninsula HS (A). Taxi departs back car-park at 14:40.

6th XI: Silverhurst B nets. 15:00.

 

15A: Silverhurst A nets. 15:00.

14A: Meet in C21. 14:40.

 

U19 5th - Urgent meeting for all U19 5th cricketers during first break in D34. Also for the matric team.

 

WATER POLO:

U19C & D TEAMS for training and for SACS this weekend.

U19C - Thorburn, Engelbrecht, Salie, Maasch, Cheney,

Van Heerden, Absalom – Tawqeer, Heidemann, Fellowes, Allie, Brown, Cassells, Reed

U19D - Rainbow, Edwards, Powell, Gibbs, Marais, Wiget-Beattie, McNulty, Meredith, Robbertze, Maile – James, Faustmann, Watt, Ballerini.

Cassells, Meredith, Maile, James – see Mr MacLean at the Sports Office at 1st break

 

TENNIS:

The following boys did not attend internal league tennis trials and must attend athletics practices for the duration of the year. They all need to see Mr Rudd to indicate their change of sporting code.

 

MARIC, M, POLLOCK, JC, SOULA, RK , BEZUIDENHOUT, A , MARIMUTHU, T, LAWRENCE, CN, CARNEIRO DE LIMA, K , DE KOCK, JC , JAMES, EJ, MOODLEY, K , JUTZEN, JL, SOLOMONS, Z, AMODIO, RG, HEYNES, CF, ALLEN, JB, KADWA, A, Yanga Ngcayisa, MWELI, M, MOORE, TT, JAMIESON, DC, SARGEANT, JM, SASMAN, J, PFEIFFER, Tom, SASMAN, Mog Salie, ALLEN, Marzuq, WICKS, Josiah, KLEINTJIES, Luca, THORNTON, Nicholas, ALTMANN, Luke, SONAMZI, Jeff, GREVER, R, BROSOU BONAHORA, F, DADA, H, DIKENI, MJ, James Maggot, Adam Solinovich, Matthew Damonze, Jordon Minter, Seth Dantu, Thakier Salie, M., Damonze, HALU, IA, MAKAPELA, S, NOMBAKUSE, S, VALERGA, J, CARLIE, I, MLUNGUZA, L, Rudolf Stam, BOWES, CDT, MINTER, DP

 

The following boys need to see Mr Rudd to change their summer sport:

 

SPOLANDER, TL,HILLS WILLIAMS, M, DANIELS, JNM, MURRAY, LB, DAVIDS, B, ROOY, CT, MOHAMED, W, HEYNES, JC, FOSTER, KP, VILJOEN, RJ, NGQAKAYI, ZS, MKHONTO, AC, GEDULT, RE, ADAMS (ISAACS), LG, SEEGERS, QP, ALEXANDER, DJ, ANBEH, OK, TSHINGILANE, N, ADAMS, DE, GOERTZ, KA, Josh Meyer, Ryan Thompson, Kenzo Castagnini, Noah Mathy, Aaron Philander

 

ATHLETICS:

Athletics meeting in library at 1st break for all athletes and zonal athletes.

BASKETBALL:

Matches this week:

Wednesday 17th February:

A teams: U14A, U16A & 1st team: (Home) to Rondebosch 

B Teams:  U14B vs Herzlia (Away) 

                     U16B vs Int Sch CT (in Wynberg)  (away)

                     U19B   match cancelled b opponents

All team members to arrange purchase of playing uniforms ASAP